ژوئن 24, 2024
بیوگرافی برایان تریسی

بیوگرافی برایان تریسی و معرفی آثار

مشتریان پَروپاقرص کتاب‌های حوزه موفقیت و کسب‌وکار حتماً با نام برایان تریسی به‌خوبی آشنا هستند و کتاب‌های او را خوانده‌اند. با مجله بنوبوک همراه ما باشید تا به بیوگرافی برایان تریسی و معرفی آثار او بپردازیم.

برایان تریسی یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین متخصصان و نویسندگان حوزه موفقیت و کسب‌وکار است. آثار انگیزشی برایان تریسی نقشۀ راهی برای دست‌یافتن به موفقیت مالی‌‌اند. او در کتاب‌هایش از فوت‌وفن دستیابی به کسب‌وکار موفق سخن می‌گوید و از اینکه برای رسیدن به موفقیت مالی باید از چه فرمول‌هایی پیروی کرد و زمان را چگونه مدیریت کرد.

برایان تریسی گرچه آدمی خودآموخته و بدون تحصیلات مرتب و منظم است اما دارای تجربه‌ای غنی در حوزه مدیریت و فروش و کسب‌وکار و نیز مسلط به چندین زبان، از جمله آلمانی و اسپانیایی و فرانسوی، است.

از معروف‌ترین و محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین آثار برایان تریسی کتاب «قورباغه را قورت بده!» است؛ کتابی که حتا کسانی هم که اهل خواندن کتاب‌های انگیزشی و خودیاری و کتاب‌های حوزه موفقیت و کسب‌وکار نیستند نامی از آن شنیده‌اند.

در ادامه به مرور زندگی برایان تریسی و معرفی بعضی آثار او پرداخته‌ایم:

یک شروع سخت و پُرماجرا

نه بچه‌پولدار بوده و نه بچه‌درس‌خوان. زندگی‌اش، دست کم در سال‌های نوجوانی و ابتدای جوانی، بیشتر شبیه زندگی‌های ماجراجویانۀ قرون پیش و ایام قدیم است؛ سفرهای دریایی و کارهای سخت و طاقت‌فرسا و تجربه‌اندوزی مستقیم از زندگی، نه از پُشت میزهای کلاس درس. او تجسم کامل یک بازرگان و مدیر خودآموخته است.

برایان تریسی در سال 1944 در شارلوت‌تاونِ کانادا در خانواده‌ای فقیر متولد شد. از نوجوانی برای امرار معاش به کارگری و انجام کارهای سخت پرداخت. در مدرسه دانش‌آموزی کنجکاو و مستعد اما بی‌علاقه به درس بود. دست آخر هم درس و مدرسه را ول کرد و کارگرِ ظرفشوی و نظافتچیِ یک هتل شد.

آغاز سفرهای دور و دراز

هتل نمادی از سفر و زندگی موقت است و برایان تریسی نیز انگار با شروع کار در هتل می‌رفت تا همین زندگی را برای خود تدارک ببیند. اگرچه او مسافر پولدار و خوش‌نشین هتل‌ها نبود اما آینده‌ای درخشان در انتظارش بود.

چه بسا در نوجوانی با حسرت به مسافران ثروتمند هتلی که کارگر آن بوده نگاه می‌کرده و به خیالش نمی‌رسیده روزی خودش از زمره یکی از همان مسافران باشد.

بخشی از جوانی‌ برایان تریسی به سفر به اینجا و آنجا برای کارگری و درآوردن نانی بخورونمیر می‌گذرد. همین سفرها اما کوله‌باری از تجربه را برایش فراهم می‌آورند.

تریسی بعد از مدتی کار در هتل، کارهای دیگری را هم می‌آزماید. مدتی در کارگاه چوب‌بری کار می‌کند، مدتی در کارخانه و مدتی هم در مزارع دامداری. بعد کارگر یک کشتی نروژی می‌شود و این آغاز سفرهای دریایی او با کشتی‌های باربری است. با این کشتی‌ها اقیانوس‌های اطلس و آرام را می‌پیماید و در تنگۀ جبل‌الطارق با دوستانش یک لندروور می‌خرد.

با لندروور به ژوهانسبورگ و بعد لندن می‌رود. مدتی در لندن کار می‌کند. بعد از یک سال کار در زمین‌های کشاورزی راهی سنگاپور می‌شود. در راه سنگاپور از کشورهای مختلفی عبور می‌کند که یکی از آن‌ها ایران است؛ کشوری که سال‌ها بعد قرار است دوباره و این‌بار به‌عنوان فروشنده و مدیری موفق به آن سفر کند.

در سنگاپور هم به آنچه در طلب آن است نمی‌رسد. پس دوباره بارِ سفر می‌بندد و این‌بار از راه مالزی به تایلند می‌رود.

آغاز فروشندگی

بعد از چند سال سخت‌کوشی و سفر و به هر کاری تن دادن، دست آخر برایان تریسی یک‌بار از خود می‌پرسد که چرا با اینکه سخت کار می‌کند باز هم به‌لحاظ شغلی از دیگران عقب‌تر است؟ یافتن پاسخ این چرا و عزم بیرون‌زدن از چرخه‌ای که تریسی خود را در آن گرفتار می‌بیند، تولدی دوباره را برای او رقم می‌زند. از کارگری دست می‌کشد و تصمیم می‌گیرد فروشنده شود.

برای فروش کالاهایش کوچه‌ها و خیابان‌ها را گز می‌کند و درِ هر خانه‌ای را می‌زند.

تعیین هدف، آغاز موفقیت

سرانجام روزی به خود می‌گوید که باید در کار فروشندگی به فردی موفق و ثروتمند تبدیل شود، پس هدفی مشخص را برای خود تعیین می‌کند و آن را روی کاغذ می‌نویسد. هدفش این است که در عرض یک‌ ماه از آنچه می‌فروشد هزار دلار سود کسب کند. به این هدف دست می‌یابد و این آغاز موفقیت‌های بعدی و بزرگتر اوست.

برایان تریسی راه موفقیت را با کمک‌گرفتن از تجربه‌های دیگرانی که پیش از او به موفقیت دست یافته‌اند می‌یابد و می‌پیماید. سراغ افراد موفق می‌رود و پای صحبت‌هایشان می‌نشیند تا رمز موفقیت را پیدا کند. این‌گونه است که خود نیز، در حالی که هنوز جوان است، به موفقیت دست می‌یابد.

در بیست و پنج سالگی شرکتی تأسیس می‌کند. مدتی کارش وارد کردن خودروهای سوزوکی به کاناداست. از این کار سود خوبی به دست می‌آورد. مدتی هم مدیر یک شرکت می‌شود و آن را احیا می‌کند.

بعد از موفقیت‌های اولیه به دانشگاه می‌رود و فوق لیسانس بازرگانی می‌گیرد. تریسی اکنون در سراسر دنیا به‌عنوان یکی از الگوهای برتر موفقیت در کسب‌وکار و مدیریت فروش شناخته می‌شود. او آموزه‌هایش را از طریق سخنرانی و سمینار و نیز به‌‌شکل کتاب و محصولات دیداری و شنیداری به سراسر جهان ارائه کرده است و به شرکت‌های زیادی در جهان مشاوره داده است.

برایان تریسی به ایران هم سفر کرده و در مرکز همایش‌های صدا و سیما سخنرانی کرده است.

مبارزه با سرطان

در سال 2010، به‌تشخیص پزشکان، معلوم می‌شود که برایان تریسی در فاز سوم بیماری سرطان حنجره است. او تصمیم می‌گیرد مراحل مبارزه‌اش با این بیماریِ سخت را بنویسد.

یادداشت‌های برایان تریسی درباره مبارزه‌اش با سرطان در کتابی با عنوان «داستان جان به در بردن» منتشر شده است.

در ادامه به مرور و معرفی بعضی آثار او پرداخته‌ایم:

قورباغه را قورت بده!

کتاب «قورباغه را قورت بده!» از معروف‌ترین آثار برایان تریسی و نیز یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های انگیزشی است.

عنوان کتاب «قورباغه را قورت بده!» از جمله‌ای از مارک تواین گرفته شده. تواین می‌گوید: «هر روز صبح یک قورباغۀ زنده را قورت دهید، با این کار در طول روز هیچ اتفاق بدتری برایتان نمی‌افتد.»

برایان تریسی در کتاب «قورباغه را قورت بده!» توصیۀ شوخ‌طبعانۀ مارک تواین را تمثیلی برای غلبه بر بزرگ‌ترین ترس‌ها می‌گیرد و به آن‌ها که در پی موفقیت‌اند توصیه می‌کند که سخت‌ترین قسمتِ کاری را که باید بکنند همان اول انجام دهند.

قورت‌دادنِ قورباغه در اول صبح، یعنی کار را با سخت‌ترین قسمت آن شروع کردن و پیش از هرچیز سراغ آنچه بیشتر از آن گریزانیم رفتن.

کتاب «قورباغه را قورت بده!» راهنمایی‌ست برای غلبه بر سُستی و تنبلی. این کتاب همچنین مدیریت زمان را، به‌صورتی که بتوان بیشترین کارها را در کمترین زمان انجام داد، آموزش می‌دهد.

برایان تریسی در کتاب «قورباغه را قورت بده!»، در قالب فصل‌هایی کوتاه و به زبانی ساده و همه‌فهم، فرمول‌هایی را برای دست‌یابی به موفقیت در کسب‌وکار و تبدیل‌شدن به فروشنده و مدیری موفق و ثروتمند به دست می‌دهد.

او در این کتاب سعی دارد به مخاطبان خود بیاموزد که همان اولِ کار با شهامت به جانب سخت‌ترین اهداف و کارهایی که باید انجام دهند هجوم برند و نیز وقت‌شان را با تدبیر و درایت مدیریت کنند تا وقت کم نیاورند و بتوانند نهایت استفاده را از زمان ببرند.

تریسی همچنین در کتاب «قورباغه را قورت بده!» به مخاطبانش یاد می‌دهد چطور اعتمادبه‌نفس داشته باشند و یاد بگیرند که خودشان را دوست داشته باشند.

ترجمه‌های مختلف از کتاب «قورباغه را قورت بده!» را می‌توانید با رجوع به لینک‌های زیر به‌صورت آنلاین از سایت بنوبوک خریداری کنید:

https://www.bennubook.com/book/161923

https://www.bennubook.com/book/115492

https://www.bennubook.com/book/132073

https://www.bennubook.com/book/8547

فروش موفق

راهنمایی برای صاحبان کسب‌وکار و آن‌ها که در کار فروش‌اند. برایان تریسی در کتاب «فروش موفق» به فروشندگان و مدیران فروش یاد می‌دهد که چطور و از طریق چه روش‌هایی مشتریان خود را به خرید محصولاتشان مجاب کنند.

کتاب «فروش موفق» حاوی آموزه‌هایی برای عرضۀ محصول به‌نحوی است که مشتری به خرید آن ترغیب شود.

برایان تریسی در کتاب «فروش موفق» روش‌های کلیدی برای برخورد با مشتری را به اهل کسب‌وکار می‌آموزد؛ روش‌هایی که به باور تریسی موفقیت در کار فروش را تضمین می‌کنند.

مهارت‌های مدیریت شخصی، ضرورت آگاهی کافی فروشنده از کالایی که می‌فروشد، ضرورت تجزیه‌و‌تحلیل رقبا و قدرت تلقین از جمله موضوعاتی‌اند که تریسی در کتاب «فروش موفق» از آن‌ها سخن می‌گوید.

ترجمه‌های مهدی قراچه‌داغی و صالح سپهری‌فر از کتاب «فروش موفق» را می‌توانید با رجوع به لینک‌های زیر به‌صورت آنلاین از سایت بنوبوک خریداری کنید:

https://www.bennubook.com/book/98713

https://www.bennubook.com/book/146263

مدیریت زمان

آموزه‌هایی برای استفاده هرچه بیشتر و مؤثرتر از وقت. برایان تریسی در کتاب «مدیریت زمان» از اهمیت کنترل امور از طریق مدیریت وقت سخن می‌گوید و راهکارهایی ارائه می‌دهد که از طریق آن‌ها بتوانیم وقت‌مان را به‌نحوی مؤثر تنظیم و مدیریت کنیم.

کتاب «مدیریت زمان» به مخاطبان خود یاد می‌دهد که چطور زمان را کنترل کنند و به خدمت اهداف و برنامه‌های خود درآورند. این کتاب نظم در برنامه‌ریزی، اولویت‌بندی، تمرکز بر اهداف اصلی و چگونگی جلوگیری از اتلاف وقت را می‌آموزد.

ترجمۀ مهدی قراچه‌داغی و نیز ترجمۀ صالح سپهری‌فر و مهدی شهبازی از کتاب «مدیریت زمان» را می‌توانید با رجوع به لینک‌های زیر به‌صورت آنلاین از سایت بنوبوک خریداری کنید:

https://www.bennubook.com/book/13315

https://www.bennubook.com/book/1520538

بهانه ممنوع!

کتاب «بهانه ممنوع!» از دیگر کتاب‌های انگیزشی برایان تریسی در حوزه موفقیت است. برایان تریسی در کتاب «بهانه ممنوع!» از نظم و انضباط شخصی به‌عنوان عاملی مهم در رسیدن به موفقیت‌ و دست‌یابی به اهداف سخن می‌گوید.

برایان تریسی در کتاب «بهانه ممنوع!» تأکید می‌کند که اگر می‌خواهیم به اهدافمان دست یابیم باید آن‌ها را بنویسیم و اولویت‌بندی کنیم و برای رسیدن به هر هدف، زمانی تعیین کنیم و همچنین فهرستی از کارهایی که باید برای رسیدن اهدافمان انجام دهیم فراهم آوریم.

با خواندن کتاب «بهانه ممنوع!» همچنین یاد می‌گیریم که دنبال راه‌های آسان و کوتاه‌مدت برای رسیدن به مقصودمان نباشیم و برای رسیدن به آنچه در سر داریم سختی را به جان بخریم، چون موفقیت آسان به دست نمی‌آید و دست‌یابی به آن به تداوم و پشتکار و صرف زمانی طولانی نیاز دارد.

ترجمۀ مهدی قراچه‌داغی از کتاب «بهانه ممنوع!» و نیز ترجمۀ آزیتا نجات‌مهر از این کتاب را، که این دومی با عنوان اصلی «قدرت انضباط فردی» ترجمه و منتشر شده، می‌توانید با رجوع به لینک‌های زیر به‌صورت آنلاین از سایت بنوبوک خریداری کنید:

https://www.bennubook.com/book/17039

https://www.bennubook.com/book/2189

جادوی انگیزش

آموزه‌هایی برای مدیران. برایان تریسی در کتاب «جادوی انگیزش» از نقش مؤثر شیوه مدیریت و نوع برخورد یک مدیر با کارمندان خود در میزان بازدهی کار آن‌ها می‌گوید.

کتاب «جادوی انگیزش» از اصول و مهارت‌هایی سخن می‌گوید که یک مدیر باید آن‌ها را به‌کار بندد تا کارکُنانش هرچه ‌بهتر و مؤثرتر کار کنند و برای انجام کار خوب و مفید و مؤثر و سودمند انگیزه داشته باشند.

انگیزه مفهوم کلیدی کتاب «جادوی انگیزش» است. برایان تریسی در این کتاب از روش‌هایی می‌گوید که یک مدیر می‌تواند با به‌کاربردن‌شان در کارکُنان یک سازمان انگیزه ایجاد کند.

برایان تریسی در کتاب «جادوی انگیزش» بر آن است که راهکارهایی را برای برخورد مدیران یک سازمان با کارکُنان‌شان ارائه دهد که به کمک آن‌ها از اتلاف وقت در محیط کار جلوگیری شود و کارکُنان را به استفاده مؤثر از وقت‌شان تشویق و ترغیب کند.

یکی از نکات مهمی که برایان تریسی در کتاب «جادوی انگیزش» بر آن تأکید دارد ایجاد عوامل خودانگیزه‌بخشی در کارکُنان یک سازمان است. یعنی مدیر باید بتواند کاری کند که کارکُنانش خودشان انگیزه لازم را برای انجام کار مفید و مؤثر و افزایش بازدهی و سود دهیِ یک سازمان پیدا کنند و زمان‌شان را در محیط کار به‌درستی مدیریت کنند و بخشی از وقتی را که باید به کار اختصاص دهند با انجام امور بیهوده تلف نکنند، چون اگر چنین شود سازمان دچار خسارت‌های جدی می‌شود.

ترجمۀ صالح سپهری‌فر و مهدی شهبازی از کتاب «جادوی انگیزش» را می‌توانید با رجوع به لینک زیر به‌صورت آنلاین از سایت بنوبوک خریداری کنید:

https://www.bennubook.com/book/1520539

هدف

به اعتقاد برایان تریسی مهمترین عامل موفقیت هدفمندی است. برایان تریسی در کتاب «هدف» مشخصاً از همین موضوع حرف می‌زند و اهمیت هدفمندی و داشتن هدف مشخص و روشن را برای دست‌یابی به موفقیت یادآور می‌شود.

کتاب «هدف» کتابی‌ست که به مخاطبان خود یاد می‌دهد چطور با تعیین اهداف خود و روشن‌ساختن این اهداف برای خود به‌سوی موفقیت گام بردارند و به آن دست پیدا کنند.

برایان تریسی در کتاب «هدف» بر این باور است که وقتی به هدفمان زیاد فکر کنیم و ذهن خود را بر آنچه می‌خواهیم متمرکز کنیم به آن هدف و خواسته خواهیم رسید.

به اعتقاد برایان تریسی در کتاب «هدف» انسان به هرچه که واقعاً بخواهد و فکر خود را بر آن متمرکز کند دست خواهد یافت. او زندگی توأم با موفقیت را زندگی هدفمند می‌داند.

ترجمۀ مهدی قراچه‌داغی از کتاب «هدف» را می‌توانید با رجوع به لینک زیر به‌صورت آنلاین از سایت بنوبوک خریداری کنید:

https://www.bennubook.com/book/987010

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *